PORG.cz | PORGazeen | Knihovna PORGu | Diskusní fórum | Galerie obrázků | Vyhledávání | Servis

Nové články
Zpravodajství
Kronika PORGská
Ankety
Rozhovory
Výkřiky do tmy
Knižní koutek
Počítačové hry
Praskající bubínky
Literární patvary
Křeče bránice
Ostatní články
Fotografie
Downloady
Freeware hry
Programy
Wallpapery
Zajímavé odkazy
Adresář e-mailů
Redakce Echa
Obsahy

Adventure/RPG | Arcade | Akční | Logické | Simulátory | Sportovní | Strategie | Závodní
Buřtík - humorná, leč obtížná plošinovka

Buřtík Od Albisoftu jsme vám již přinesli jejich vůbec nejlepší hru - adventuru Nukleární Karel s radioaktivním rytířem a šíleným vědcem v hlavních rolích. Tento titul ovšem rozhodně není jediným, který Albisofti za ty roky, co čeří českou freeware scénu, vytvořili, a tak mám tu čest vám představit první ze série jejich plošinovek (pokračováním Buřtíka je 7th Heaven, kterou jsme na Echu také již recenzovali). Hlavním hrdinou tentokrát není sympatický svalnatý mladý muž, dokonce ani charismatická žena s velkýma ... no však vy víte čím, ale naprosto odporný, leč neškodný Buřtík. Ten byl omylem zavřen do pankráckého vězení, kde ovšem dávali příliš malé porce jídla, a tak se rozhodl utéci. Jeho "great escape" ho v rámci jednadvaceti úrovní hry zavede i na tak exotická místa, jako je Perský záliv, Rusko nebo Gabčíkovo :o).

Buřtík je jedna z mála arkád, která má příběh. Dokonce velmi propracovaný, správně albisofťácky ujetý a vysoce vtipný. V tom překračuje i svůj nepřímý druhý díl 7th Heaven (neplést se Seventh Heaven, simulátorem drogového dealera na Slovensku). Vsadím se, že se budete pekelně snažit, abyste překonali další zatrolenou úroveň právě kvůli těm několika vtipným větičkám na začátku další a Buřtíkovy hlášky. Buřtík

Jinak je ovšem Buřtík čistokrevná arkáda, byť poněkud akčně takticky orientována. Abych vám to vysvětlil - největším problémem nejsou různé plošinky a zapeklitý design úrovní, ale nepřátelé, kterých je právě tak akorát, abyste level mohli s vyplazeným jazykem a posledním procentem zdraví projít.

Základním rysem úspěšného hráče Buřtíka je především opatrnost. Nikdy se nepřibližujte k policajtu na dostřel, a pokud už musíte, aspoň se plazte, aby na vás nemohl. Někdy - pravda - nastoupí i čistá akce palicí, pistolkou, samopalem či raketometem, ale většinou je to taktická ubíječka a využívání takových věcí, jako je omezený dohled nepřátel nebo pravidelnost, se kterou střílejí. Jen škoda, že jim nemohou dojít náboje jako vám.

A že se to bude stávat často a rudá smrt zvěstující obrazovka nebude pro vás nic výjimečného, to vám mohu zaručit. Buřtík je totiž hra nejen neuvěřitelně zábavná, ale i neuvěřitelně obtížná a leckdy je to až frustrující. I z toho důvodu jsem udělil takové hodnocení, jaké dole v tabulce vidíte. Buřtík

Co se týče grafického zpracování, dá se říci, že se od ostatních her Albisoftu prazvlášť neliší a už jeden pohled na obrázky vám prozradí, kdo že hru vytvořil. Kreslená grafika někdy má něco do sebe, ale tady působí amatérsky skutečně už příliš a je to trochu ke škodě věci. I když vím, jak obtížné je vytvořit pěknou grafiku, body srazit musím, stejně jako za hudbu, která je při poslechu zvlášť ve Winampu moc pěkná, ale ve hře jaksi nehraje. Je to trochu nepochopitelné, ale bohužel je to tak.

Blížíme se k závěru a já si ani tentokrát neodpustím malé shrnutí toho všeho, co jsme si o Buřtíkovi zatím řekli. Je to hra na technické úrovni velmi slabě postavená, na druhou stranu poměrně bezproblémově a rychle běhá na většině systémů a nabízí nevšední zážitek v podobě výborného humorného příběhu a skvělé hratelnosti. Bude vám to stačit?

Buřtík Buřtík Buřtík Buřtík Buřtík Buřtík

Buřtík
Výrobce: Albisoft
Status: freeware
Systémové požadavky: 486
Platforma: Windows
Homepage: Buřtík
Klady:

Vynikající hratelnost, dlouhý, propracovaný a vtipný příběh.

Zápory:

Hudba jaksi nehraje, grafika vypadá amatérsky.

Verdikt:

Kvalitní, leč obtížná plošinovka s humorným příběhem.

Hodnocení: 71%
Download Plné hry.CZ (2,4 MB)
Echo (2,54 MB): Buřtík

Autor článku: Tomáš Krajča
Další články od tohoto autora
Článek zaujal už lidí

Související články

Plné hry.CZ

Hra Buřtík je programována v jazyce Pascal, takže je možné ji spouštět i v DOSu. Sami tvůrci to však příliš nedoporučují, protože v tomto operačním systému se projevuje náročnost na konvenční paměť. S tou je ve Windows hospodařeno rozdílným způsobem, takže tam se tyto problémy neprojeví. V současné době je systémem DOS naštěstí vybaveno jen minimum osobních počítačů, takže potřeba Windows 9x není na závadu. Nic vám tedy nebrání si tuto českou "plošinovku" stáhnout, nainstalovat a vydat se na útěk před dotěrnými policisty a tuhým vězeňským chlebíčkem.
Pavel Mondschein


Abnormal

Při hraní této hry jsem zapomněl na všechny grafické vymoženosti co má dnešní doba k dispozici a jenom jsem hrál a bavil se. Ještě se zmíním o AI. Ta je jako v reálu. Tato hra simuluje reálné chování policistů v České republice.
Abnormal


eKamarád

Buřtík se mi jeví jako výjmečná humorná plošinovka. (...) Hratelnost je bezvadná, obtížnost dost vysoká.


GamesWeb.SK

v podstate sa celý príbeh postupne rozvíja a vrcholí pri konci hry, teda nejde len o bezzmyselné mordovanie nepriateľov.


Související hry

7th Heaven

České hry samozřejmě uveřejňujeme na našich stránkách přednostně - jsme vlastenci, no ne? A když jsou ty české hry ještě k tomu kvalitní (a blázen byl by ten, kdo by o tom u sedmého nebe pochyboval), jsme jen a jen rádi. Mám tu čest představit vám produkt týmu ALBIsoft, který se směle může měřit s plošinovkovými velikány jako Mario nebo Sonic. Nevěříte? Pak si hru stáhněte, vyzkoušejte - a nikdy mě nebudete mít za lháře. 7th Heaven si to zaslouží.
Tomáš Krajča


Nukleární Karel

Freeware adventur je opravdu pomálu a když už se nějaká objeví, většinou se ani nedá hrát. Nukleární Karel je vedle Zlatého kalichu světlou výjimkou - a není divu, když je již sedmým dílem elitního českého týmu Albisoft, který publikuje pod křídly BonusWebu, od kterého je relativně štědře sponzorován. Ponořte se do víru skvělé zábavy, mnoha akčních meziher, parádního humoru a pomozte rytíři Karlovi přemoci strašlivého vědátora v piškvorkách.
Tomáš Krajča